Glenn Martens, njeriu  që po revolucionarizon DIESEL

Kush është që po revolucionarizon DIESEL? Si u shndërrua ai në stilistin më intrigues të 2022-it?

Ishte viti 1998…

Në qytetin belg të Bruges, një 15-vjeçar (Glenn Martens) bleu një palë xhinse Diesel me paratë që kishte kursyer nga puna si banakier.

E di që është një klishe,” thotë ai tani, “por ishte gjëja e parë që mund të kujtoj me vetëdije se bleva. Diesel ishte marka e vetme më e lezetshme që njerëzit mund të kishin në ato vite.”

23 vite më vonë…

Glenn u emërua drejtori kreativ i brandit të njohur të xhinsit “Diesel. Ai është konsideruar si mendja brilante që qëndron pas ‘rindërtimit” dhe rikthimit te madh të markës italiane, pas 3 viteve mungese në pasarela.

JAVA E MODËS

Koleksioni i fundit i Diesel-  nën drejtimin e Martens- ishte një sukses i vërtetë!!!

Me Julia Fox si muzë (në kulmin e lidhjes me Kanyer West) krijimet e tij u panë të veshura nga yje si Rihanna, Dua Lipa, Kylie Jenner, Rita Ora, Justin Bieber, etj.

“Mendoj se kam pasur migrenë për 3 muajt e parë. Ishte si të hidheshe në një tren që ecën me 200 km në orë” u shpreh Glenn Martens përpara shfaqjes së koleksionit në Javën e Modës në Milano; ndërkaq Renzo Rosso, themeluesi i Diesel u shpreh: “Të shihja sfilatën e Diesel m’i mbushi sytë me lot. Mënyra sesi Glenn e trajton xhinsin është diçka që nuk e kemi parë kurrë më parë”.

Yjet që kanë veshur DIESEL

Copëza Koleksioni

Për të parë koleksionet e Diesel, kliko këtu.